مطالب نوشته شد در اسفند ماه 1395
اعطای نشان عالی هنر به اساتید هنرهای تجسمی
در آیین اختتامیه نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از مفاخر این رشته تجلیل شد.
در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور وزیر ارشاد از مفاخر و پیشکسوتان رشته های هنرهای تجسمی تقدیر شد.
در رشته عکاسی از  استاد علی قلم سیاه، در رشته کاریکاتور از استاد احمد عربانی، در رشته نگارگری از استاد علی اصغر تجویدی ، در رشته تصویر سازی از استاد ابوالفصل همتی آهویی ، در رشته خوشنویسی از استاد مجتبی ملک زاده و در رشته گرافیک از استاد مسعود نجابتی تقدیر شد.

 

همچنین در این مراسم استادان گرانقدرانجمن خوشنویسان ایران غلامحسین امیرخانی و علی شیرازی نیز حضور داشتند.

* تکریم بزرگان هنر، تکریم جامعه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تکریم بزرگان هنر، تکریم جامعه است و باید به بزرگان هنری احترام بگذاریم. رضا صالحی امیری در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره هنرهای تجسمی افزود: جامعه با هنر، حیات دارد و هنر، روح جامعه است. وزیر فرهنگ و ارشاد تصریح کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری جامعه و جوانان به هنر وهنرمندان نیازمند است.
وی با اشاره به نقش دانشمندان در عرصه فناوری گفت: امروز هنرمندان در عرصه فضیلت و معرفت به جامعه درس می آموزند. وزیر فرهنگ و ارشاد افزود :ریشه های فرهنگ ایران، هنرمندان این سرزمین هستند و به تک تک شما احترام می گزاریم.وی با اشاره به سرمایه های انسانی و اقتصادی جامعه گفت: این افراد هم مولد سرمایه اقتصادی هستند و هم نماد سرمایه فرهنگی جامعه هستند.

منتشرشده در اخبار حوزه خوشنویسی

 

دیدار صمیمانه  رییس انجمن خوشنویسان ایران استاد غلامحسین امیرخانی ، اعضای محترم شورای عالی و ارزشیابی و مدیر اجرائی آقای براتی

 

با وزیر محترم  فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور جناب آقای دکتر صالحی امیری و معاونت محترم هنری اداره فرهنگ و ارشاد  دکتر مراد خانی ،

 

نماینده محترم وزیر در انجمن خوشنویسان ایران جناب اقای دکتر ساکت و جمعی از مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: هویت فرهنگی، هنری و دینی ما از خط نشات می گیرد/ هنر بدون خط بی روح است

 

   به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهرروز دوشنبه 25 بهمن 95 در نشستی با اعضای شورای ارزشیابی و شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران با بیان این مطلب گفت: خط، روح فرهنگ و هنر است و کار هنرمندان خوشنویس به عنوان کار معرفتی و برخاسته از جان و دل هنرمند محسوب می شود که نمی توان بر روی آن ارزش گذاری مادی کرد. وی افزود: هنر خوشنویسی نسبت به بسیاری از هنرهای دیگر مانایی بیشتری دارد و بزرگان این هنر نیز به دلیل اصالت آن از ماندگاری برخوردارند.

 

 

صالحی امیری ادامه داد: بخشی از منابع تاریخی و سرمایه های فرهنگی و هنری ما از طریق خوشنویسی به دست ما رسیده و تبار فرهنگی، هنری و اسلامی کشور ایران تا حدود زیادی مدیون خط و خوشنویسی است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در گذشته برخی از علما، فضلا و مراجع، خط را یک فضیلت می دانستند و در این حوزه با یکدیگر رقابت می کردند. وی خط را عنصری ارزشمند دانست و گفت: از منظر مطالعات فرهنگی و دینی، خط در کنار بسیاری از عناصر هویتی ایران از جمله زبان فارسی، کشور ایران، اسلام و ... هویت بخش فرهنگ و هنر است و استمرار و تداوم آن را تضمین می کند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه چاپ هرگز نتوانست جای خط را بگیرد، افزود: با تکنولوژی نمی توان بسیاری از آثار سنتی از جمله هنر خوشنویسی را از بین برد. خط در شمار آن دسته از هنرهایی است که با گذر زمان تصویر هویتی اش بیشتر نمایان می شود.

 

 

 

 

 

 

 

وی تصریح کرد: هنر خوشنویسی از سالم ترین، پاک ترین و ارزشمند ترین هنرها است و هنرمندان فعال در این حوزه نیز چنین خصوصیاتی دارند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید با تاکید بر نیاز جامعه امروز به مصرف فرهنگی، ادامه داد: سرانه مصرف فرهنگی در ایران پایین است و مطالعات نشان می دهد بهترین و سازگارترین مصرف فرهنگی که با ذائقه ایرانی همخوانی دارد، هنر از جمله خط، شعر، موسیقی، نقاشی، هنرهای تجسمی، تئاتر و سینما است.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حمایت از جامعه هنری از جمله هنرمندان خوشنویس تقویت هویت فرهنگی جامعه است که در نهایت منجر به ارتقای سرانه مصرف فرهنگی در جامعه می شود. وی افزود: اگر بخواهیم جامعه را از آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، خشونت، دروغ، بداخلاقی، انگ زنی،غیبت، انتقام جویی و ... دور کنیم باید جامعه را با هنر درآمیزیم زیرا با تکنولوژی نمی توان به جامعه روح تعالی و معنویت بخشید.

 

درادامه این نشست علی مراد خانی معاون امور هنری گفت: در دولت تدبیر و امید تلاش شده تا از مشکلات حوزه هنر از جمله حوزه خوشنویسی کاسته شود و در این راستا اقدامات قابل توجهی داشته ایم.  وی افزود: انجمن خوشنویسی از جمله انجمن های هنری است که امور اجرایی این صنف را خود بر عهده دارد.

 

مرادخانی گفت: معاونت امور هنری تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات صنف خوشنویسان به کار می گیرد. در بخش دیگری از این نشست، استاد غلامحسین امیرخانی گفت: باید قدرشناس مسوولان تصمیم گیر کشور از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در موقعیت های سرنوشت ساز و حساس در کشور تاثیر گذار هستند، باشیم. وی افزود: ما به عنوان کشوری دارای فرهنگ و تمدن دیرینه باید شناخت عمیقی از فرهنگ و هنر خود داشته باشیم.

 

 

استاد امیر خانی ادامه داد: رابطه و تعامل مستقیم با دست اندرکاران امور به تصمیم گیری درست و موثر کمک می کند. وی ضمن تقدیر از تلاش ها و خدمات علی جنتی وزیر پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حمایت از هنرمندان در ارتقا و اعتلای فرهنگ و هنر کشور موثر است.

 

در ادامه دکتر محمدحسین ساکت گفت: خوشنویسی هنر قدسی محسوب می شود و می تواند به عنوان الگوی جهانی مطرح شود.وی افزود: باید از تمامی ظرفیت ها و تلاش های خود برای ترویج و گسترش این هنر ملی بهره ببریم. ساکت افزود: باید تدبیری اندیشیده شود تا تمامی جشنواره ها، همایش و نشست های حوزه خوشنویسی با نظارت انجمن خوشنویسی ایران صورت بگیرد.

 

در ابتدای این نشست، اعضای شورای ارزشیابی و شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران برخی مسایل و مشکلات و پیشنهادهای خود در این حوزه را ارایه و خواستار رفع این مشکلات شدند.

 

از جمله محورهای مورد بحث در این نشست، بیمه خوشنویسان، برگزاری جشنواره ها و همایش های خوشنویسان با نظارت انجمن خوشنویسان ایران و ... بود.

منتشرشده در اخبار حوزه خوشنویسی
بر اساس این گزارش مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمند گرامی کورش مظفربیگی روز جمعه 15 بهمن 95 در تهران - باغ موزه هنر ایرانی برگزار گردید.

گفتنی است استادان علی اشرف صندوق ابادی ، سید حیدر موسوی ، رسول مرادی از اعضاء محترم شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران،

 میرحسینی ( مسئول روابط عمومی انجمن خوشنویسان ایران) ، مدیر اجرائی جناب آقای عارف براتی

وجمع کثیری ازهنرمندان و علاقمندان ازاین نمایشگاه بازدید نمودند . این نمایشگاه 15 الی 25 بهمن ماه از ساعت 10 صبح الی 20 جهت بازدید عموم دایر می باشد.

منتشرشده در اخبار حوزه خوشنویسی
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی عجب شیر از برگزاری دومین جشنواره فرهنگی و هنری نماز و نیایش در عجب شیر خبر داد.

  "فرهاد جبارپور" هدف از برگزاری این جشنواره را حمایت، ترویج و توسعه مبانی ارزشی و متعالی فریضه اقامه نماز و نیایش،  حمایت ویژه از تولید و خلق آثار هنری و ادبی در استان با توجه مضاعف به هنر و فرهنگ اصیل و ارزشی معنویت گرا و آیینی در زمینه نماز و نیایش، ارج نهادن به مقام و منزلت نماز و جایگاه آن در اسلام، رواج فرهنگ نماز و نمازخوانی در بین آحاد جامعه مخصوصا جوانان و نوجوانان و  تعمیق ارزش ها و باورهای دینی و اسلامی با استفاده از زبان شعر و هنر عنوان کرد.

وی، موضوعات جشنواره را  توجه بیشتر به فرهنگ نماز  و آثار آن در جامعه،  نقش نماز در توسعه فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، آثار اجتماعی نماز در توسعه فرهنگ اقتصاد مقاومتی،  نقش نماز در توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و آثار تربیتی نماز در توسعه فرهنگ حجاب و عفاف عنوان کرد.

جبارپور، تصریح کرد: در بخش نقاشی و خوشنویسی، آثار ارسالی باید جدید بوده و در سایر همایش ها و جشنواره ها حائز رتبه یا مقام نشده باشد و همچنین تعداد آثار ارسالی برای هر نفر بیش از ٢ اثر مجاز نبوده و آثار خوشنویسی  در دو بخش نستعلیق و شکسته نستعلیق باشد.

وی افزود: در بخش شعر، اشعار ارسالی می بایست جدید بوده و مرتبط با یکی از موضوعات جشنواره باشد، همچنین تعداد آثار ارسالی برای هر نفر بیش از ٣ اثر مجاز نمی باشد و اشعار در دو بخش فارسی و ترکی قابل قبول است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی عجبشیر آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره را دهم اسفندماه جاری عنوان کرد و گفت: علاقمندان می توانند آثار خود را تا تاریخ یاد شده به دبیرخانه جشنواره واقع در آذربایجانشرقی، شهرستان عجبشیر، اول خیابان امام خمینی(ره)، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان عجب شیر  ارسال نمایند.

مهلت ارسال آثار : 95/12/10

محل ارسال آثار:آذربایجان شرقی، شهرستان عجب شیر،اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان عجب شیر

انجمن خوشنویسان شعبه عجب شیر

شماره تماس: 04137631003

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

منتشرشده در اخبار حوزه خوشنویسی

Please publish modules in offcanvas position.